Eyl 10, 2021
55 Görüntüleme
1 0

Cryptojacking Nedir, Nasıl Korunulur?

Tarafından yazılmıştır

Cryptojacking, etkilenen cihazın gizlice kripto para kazmasını sağlayan kötü niyetli bir faaliyettir. Saldırgan bunu yapmak için, kurbanın …

Cryptojacking, etkilenen cihazın gizlice kripto para kazmasını sağlayan kötü niyetli bir faaliyettir. Saldırgan bunu yapmak için, kurbanın işlemci gücünü ve band genişliğini kullanır. Genellikle bu kötü niyetli faaliyetler için kullanılan kripto para kazma yazılımları, mümkün olduğunca uzun süre farkedilmeden kalmak için yetecek kadar sistem kaynağı kullanır. Peki önlenebilir mi?

Kötü niyetli madencilik yazılımlarının önceki versiyonları kurbanların kötü niyetli bağlantıları veya e-posta eklerini tıklayarak sistemlerine gizli bir kripto madencisi bulaştırmalarına bağlıydı. Ancak son birkaç yıl içerisinde söz konusu yazılımların daha sofistike versiyonları geliştirildi ve bu gelişmeler cryptojacking’i bir başka seviyeye taşıdı. Şimdilerde kötü niyetli madencilik yazılımlarının çoğunluğu internet sitelerinin içine işlenmiş kodlar üzerinde çalışmaktadır. Bu yöntem web tabanlı cryptojacking olarak bilinir.

Web Tabanlı Cryptojacking

Web tabanlı cryptojacking (drive-by kripto madenciliği de denir) kötü niyetli kripto para madenciliğin en yaygın şeklidir. Sıklıkla bu kötü niyetli faaliyet bir internet sitesi içinde çalışan kodlarla yürütülür, kurbanın internet tarayıcısının ziyaret boyunca otomatik olarak kripto para kazmasına neden olur. Bu tarz web tabanlı madenciler, popülerlikten veya kategoriden bağımsız olmak üzere çok geniş bir yelpazedeki internet sitelerine gizlice eklenmektedir. Çoğu durumda, kazılması tercih edilen kripto para birimi Monero’dur çünkü madencilik süreci Bitcoin kadar çok işlemci gücü gerektirmez.  Buna ek olarak Monero’nun sunduğu artırılmış gizlilik ve anonimlik, yapılan işlemlerin takip edilmesini oldukça zorlaştırır.

Cryptojacking Saldırıları Nasıl Fark Edilir ve Önlenir?

Eğer işlemcinizin normalden fazla kullanıldığından şüpheleniyorsanız ve soğutucu fanlar herhangi bir sebep yokken gürültü yapıyorsa, cihazınız kripto para madenciliği için kullanılıyor olabilir. Bilgisayarınıza birşey bulaşıp bulaşmadığını veya cryptojackingin internet tarayıcısı tarafından kullanılıp kullanılmadığını ortaya çıkarmak önemlidir. Web tabanlı cryptojacking işlemini farkedip durdurmak görece daha kolayken, bilgisayar sistemlerini ve ağlarını hedef alan kötü niyetli madenci yazılımları farketmek, genelde gizli olduklarından ya da meşru bir program gibi saklandıklarından, her zaman kolay olmayabilir.

Çoğu web tabanlı cryptojacking saldırısını engelleyebilen internet tarayıcısı uzantıları bulunmaktadır. Sadece web tabanlı madencilerle limitli olmanın yanında bu önlemler genellikle sabit bir kara liste üzerinden çalıştığından, yeni cryptojacking sistemleri uygulandığında, güncelliğini hızlıca kaybedebilir. Bu nedenle güncel bir antivirüs yazılımı ile birlikte, işletim sisteminizi de güncel tutmanız tavsiye edilir.

İşletmelerde ve daha büyük organizasyonlarda ise çalışanları, kötü niyetli e-postalar ve sahte internet siteleri gibi cryptojacking ve oltalama yöntemleri ile ilgili bilgilendirmek ve eğitmek önemlidir.

Özetle:

  • Cihazınızın performansına ve CPU aktivitesine dikkat edin
  • MinerBlock, NoCoin ve Adblocker gibi internet tarayıcısı eklentileri yükleyin
  • E-posta eklerine ve linklerine karşı tedbirli olun
  • Güvenilir bir antivirüs programı yükleyin ve yazılımlarınızı ve işletim sisteminizi güncel tutun
  • İşletmeler için: çalışanlarınızı cryptojacking ve oltalama teknikleri hakkında bilgilendirin
Makale Etiketleri:
Makale Kategorileri:
Nedir?

Yoruma kapalı.