Eyl 14, 2021
26 Görüntüleme
0 0

Milföy hamuru – Nefis Yemek Tarifleri

Tarafından yazılmıştır

Milföy hamuru tanımı için gereçler 300 gr un30 gr küp doğranmış margarin1 tutam tuz150 ml çok soğuk su200 gr margarin Milföy hamuru …

Milföy hamuru tanımı için gereçler

  • 300 gr un
  • 30 gr küp doğranmış margarin
  • 1 tutam tuz
  • 150 ml çok soğuk su
  • 200 gr margarin

Milföy hamuru Nasıl Yapılır

Un ve tuzu geniş bir kaseye alarak harmanlayın. 30 gr margarin ekleyip 5 dakika parmak uçlarınızla ezerek una büsbütün karıştırın.

Soğuk suyu azar azar ek ederek bıçak yardımıyla karıştırarak hamur haline getirin. Streç folyoya sararak 30 dakika buzdolabında bekletin.

Hamuru unlanmış tezgahta merdane ile 20 cm x 50 cm uzunluğunda dikdörtgen halinde açın.
 
Oda ısısında yumuşatılmış margarini yağlı kâğıt ortasına yerleştirip merdane ile üzerine vurarak 2 cm kalınlığında inceltin. Yağlı kâğıdı hamurun ortasına zıt çevirerek margarini bırakın. Evvel kenarları kapatın. Alttan ve üstten hamuru kapatıp merdane ile fazla bastırmadan 20 cm genişliğinde, 55 cm uzunluğunda dikdörtgen formunda açın.

Hamuru tekrar alttan ve üstten kapatın. Kenarlarındaki unları fırçayla temizleyin. Katlanmış tarafı sağınıza gelecek halde çevirin. Tekrar birebir biçimde açıp katlayarak üzerine iki parmağınızı batırıp işaretleyin. Sararak 30 dakika buzdolabında soğutun. Bu ortada bir poşetin içine buz doldurup soğuması için hamuru açacağınız tezgahın üzerine bırakın.

Hamuru tekrar merdane ile dikdörtgen açın ve bu sefer uçlarını merkezde karşılıklı olacak formda katlayın. Tekrar evvel alttan sonra üstten kapatın. Üzerine dört parmağınızla bastırın ve strech sinemaya sararak 30 dakika buzdolabında bekletin. Bu ortada yeniden buzlu torbayı tezgâha alın. Hamuru buzdolabından çıkartıp 2 kere daha açıp katlayın. 30 dakika buzdolabında soğuttuktan sonra hamur kullanıma hazır olacak. Hamuru merdane ile açıp dilediğiniz boyutlarda keserek kullanabilirsiniz.

ᴀɴɴᴇɴ ʏᴀᴘᴍɪꜱ ɢɪʙɪ… 

Makale Kategorileri:
Nefis Yemek Tarifleri

Yoruma kapalı.